O mnie

Od zawsze interesowała mnie psychika ludzka oraz to, w jaki sposób można wpływać na nią poprzez interakcje z drugim człowiekiem. 

Podobno już w okresie wczesnego dzieciństwa przejawiałam silną empatię i wrażliwość na krzywdę innych. Równocześnie moja miłością zawsze była woda. Jako zodiakalny rak, urodzona w lipcu, córka rodziców, którzy tworzyli  i pracowali w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym na Kaszubach, nie mogłam nie pokochać wody i wszystkiego, co się z nią łączy. Podobno często trzeba było mnie wyciągać siłą z jeziora, już siną i całą z pomarszczoną skórą  jak rodzynka :)

Zawsze uwielbiałam sport, w szkole podstawowej grałam w tenisa stołowego, startując w zawodach, pływałam, żeglowałam, jeździłam na rowerze. W liceum byłam w składzie drużyny koszykarskiej. Ukończyłam również kurs nurkowania, trenowałam boks olimpijski, gdzie poza miłością do sportów walki, na macie znalazłam również miłość - mojego aktualnego męża.

Aktualnie uczę się pływać na windsurfingu, a  w tym roku zdobyłam również uprawnienia instruktora spinningu.

Kiedy przyszedł czas wyboru studiów moje serce było rozdarte między sportem, a  zagadnieniem obszarów psychiki ludzkiej, którą chciałam dalej zgłębiać, by nauczyć się, w jaki sposób skutecznie pomagać innym. Zdawałam więc zarówno na Uniwersytet Gdański i Akademię Wychowania Fizycznego, ostatecznie decydując się na pedagogikę resocjalizacyjną, gdzie szczególnie interesowało mnie więziennictwo.

Szybko jednak okazało się, że temat więziennictwa, nie jest najtrafniejszym wyborem i wtedy też poznając wyjątkowych terapeutów pracujących w Monarze, którzy zainspirowali mnie pracą w obszarze uzależnień, szybko stałam się wolontariuszką Poradni. W Monarze realizowałam program steetworkingu wobec osób zażywających narkotyki dożylnie, oraz udzielając wsparcia i motywacji osobom przebywającym na oddziale detoksykacyjnym w Gdańskim Oddziale Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku.

Już wtedy ukształtowała się moja ścieżka zawodowa i oczywistym wyborem stało się wtedy szkolenie na Specjalistę Psychoterapii Uzależnień, które równocześnie ze studiami, realizowałam, by po 5 latach szkolenia i nauki, odbierać tytuł magistra pedagogiki resocjalizacji oraz Certyfikat Specjalisty Psychoterapii Uzależnień. 

Posiadając odpowiednie uprawnienia realizowałam się w pracy z osobami z uzależnionymi oraz ich bliskimi, prowadząc psychoterapię indywidualną, grupową, warsztaty rozwojowe w różnych placówkach na terenie Trójmiasta. 

Jeszcze  trakcie studiów rozpoczęłam pracę w Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień, gdzie koordynowałam i realizowałam kampanie profilaktyki uzależnień w Gdańsku.

Ponad to  w ramach działania GCPU realizowałam warsztaty profilaktyczne, prowdziłam punkt wsparcia psychogicznego dla stydentów i pracowników Gdańskich Uczelni.

Okres studiów zapoczątkował też współpracę z Fundacją Pomorski Dom Nadzei, gdzie realizowałam warsztaty profilaktyczne dla młodzieży  oraz zostałam edukatorką HiV/AIDS , edukowałam studentów bezpiecznych zachowań seksualnych w ramach kampanii Bezpieczne Gruchanie, gdzie do dziś gościnnie pojawiam się jako edukatorka.

W wakacje przez okres studiów  byłam również  streetworkerem w Sopocie wobec osób w kryzysie bezdomności , ten czas mocno ukształtował we mnie pokorę wobec pomagania innym i cieszenia się z najmniejszych sukcesów podopiecznych.

Fundacja Czyste Dźwięki również zaprosiła mnie do wpółpracy przy tworzeniu pojektu partyworkingu na terenie Sopotu. Przez 7 lat byłam partyworkerem- zwiększając bezpieczeństwo i świadomość sopockich klubowczów. Na ostatni rok współpracy w Fundacji zostałam koordynatorką partyworkingu na terenie Gdańska.

Nadal sport był mi niezwykle bliski i postanowiłam połączyć wreszcie pasje prywatna z zawodową wybierając specjalizację z psychologii sportu na Uniwersytecie Gdańskim. Równocześnie intensywnie szkoląc się w różnych podejściach terapeutycznych, zdobywałam dalszą wiedze i umiejętności do pracy z ludźmi. Zauważyłam, że specjalizacja z psychoterapii uzależnień jest dla mnie niewystarczająca, głód ciągłego rozwoju prowadził mnie na dalsze szkolenia, warsztaty i superwizje.

Małgorzata Sobierajska-Matczuk w pracy

W 2015 r. zdecydowałam stworzyć własną firmę i otworzyć prywatny gabinet psychoterapii i treningu mentalnego, który prowadzę do dziś. 

Przyjmuję w gabinecie stacjonarnie w Gdyni, jak i pracuję on- line.

Pracuje zarówno w obszarze uzależnień, i innych zaburzeń psychicznych, prowadzę treningi mentalne, tworzę, oraz realizuję warsztaty rozwoju osobistego.

Prowadzę mentoring 1: 1 dla osób, które borykają się z wypalaniem zawodowym i nadmiernym stresem w pracy.

Od 2022 r. współpracuję również z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem WSB Merito prowadząc wykłady, ćwiczenia i konwersatoria dla studentów, ucząc ich przyszłego zawodu.

Nazywam siebie psychoterapeutką integratywną, ponieważ zdobyte doświadczenia i umiejętności doprowadziły mnie do miejsca, gdzie uważam, że nie istnieje tylko jedna odpowiednia metoda do pracy z drugim człowiekiem. Integruję różne podejścia, „szyjąc” terapię, trening mentalny i mentoring na miarę każdego człowieka ponieważ uważam, że każda jednostka jest niepowtarzalna i wyjątkowa ze swoją historią i indywidualnym pochodzeniem należy podejść do każdego z troską, uwagą i należytą precyzją.

W pracy zawsze dostrzegam złożoność ludzkiej psychiki oraz ciała. Wszyscy, pracujący ze mną, wiedzą również, jak duży nacisk kładę na wpływ myśli na emocję,  oraz na to, w jaki  sposób  zwracamy się  do siebie, odzwierciedla nasze samopoczucie.

Jako WWO ( osoba wysoko wrażliwa) szczególną uwagą obejmuję obszar troski o siebie, dbania o swój komfort, ucząc osoby wspołpracujące ze mna, w  jaki sposób  wyciszać układ nerwowy i umiejętnie samoregulować emocje.

Na własny odpoczynek zawsze wybieram naturę w pobliżu jakiegoś akwenu wodnego, tam czuję zawsze spokój, harmonię, bezpieczeństwo i wyciszenie.